ANLATACAK NEYİN VAR; GÜNÜMÜZ GENÇLİK SORUNLARI

Gençliğin öncelikli ve en önemli sorunu ciddi manada ahlak eksikliği. Sosyal medya ve çevre ile mahvolan bir gençlik ile karşı karşıyayız. Çözüm olarak; Günümüz sosyal medyası onları haram ile eğlendirip kendine bağlıyorsa, biz bunun helal yöntemlerini bulmalıyız. İçerisinde cinsel içerikli ahlaksızlıklar olmayan, belki küçük çocuklar için yaşlarına uygun T.C. Kimlik Numaraları ile giriş yapılan onu aşan şeyleri açmayan, abuk sabuk reklamların çıkmadığı bir sosyal medya… Çünkü bu çağın gençliğine sosyal medya ile ulaşabiliriz.

İş sadece sosyal medya ile bitmiyor tabi. Ailelerin, ilk eğitim yuvalarının, eğitilmeleri ve o çocuklar etken olan her şey iyileştirilmeli. (Biz öğretici ve yöneticiler olarak temsil olamazsak da tüm tebliğlerimizin de boşa gideceğini bilmeliyiz.)

Gençlere çocukluktan İSLAM aşılanmalı ve sevdirilmelidir. Çocuğa dini öğretmeli imanı sağlam temeller (Kuran ve Sünnet)üzerine kurulmalıyız. Aileler buna göre eğitilmeli okullar buna göre müfredatlandırılmalıdır.

(Eğitim müfredatları düzeltilmeli… Bir liseyi bitiren Müslüman bir genç Arapçayı çok güzel konuşabilmeli. Artık isteyen tüm Müslüman öğrencilere bu imkân okullarda sağlanmalı. Üniversiteyi bitiren genç hangi bölümde olursa olsun siyer ve temel konuları kaya gibi sağlam bilmesi lazım. Dini camiye, üç aylık kuran kurslarına, imam hatip ve ilahiyatlara sıkıştıramayız.

Çocuklara dini öğretirken araştırma ve sorgulamaya yönlendirmeli ve bunun kaynağı da çoğu zaman internet olmamalıdır, kolay olduğu kadar da yanlışlıklar vardır çünkü…Çocuklar yetiştirilirken kolay değil zorluk aşılanmalı. Merhamet edeyim derken zulmedilmemelidir. Bir kişi de olsa denizyıldızı misali o bizim için İslam ve Vatanımız için çok değerlidir.

Çocuklara her imkân sağlansın elbet ama bunları kazanmanın, üretmenin zorlukları da tasarrufu da anlatılsın. Yoksa günümüz gençliği gibi mahrumiyetten yoksun ve mutsuz bir gençlik ile karşı karşıya kalırız.

Ben yinede Ümmet-i Muhammed gençliğine, ülkemin gençliğine ve en başta Yüce Rabbime umut bağlıyorum ve inanıyorum ki O’nun yolunda O’nun razı olacağı şekilde yürüyeceğiz biiznillah.

Çünkü genç muhtaçtır; bilmediklerini öğretecek, gücünü yönlendirecek, cesaretini körükleyecek ve hayallerini hayatına indirgeyecek rehberlere…

ÇÖZÜM OLARAK;

Gençlerin hatta tüm insanların baktığı ulaştığı her yerde haram şeyler var. Biz onlara bakmayın derken bizim görevimizin de onları indirip yerine daha iyilerinin, Allah’ı hatırlatan, helal şeyleri koymamız gerektiğini ve bunun için burada olduğumuz bilincini vermeliyiz.

İslami ilke ve esaslarına dayanmayan ve Kuran-ı Kerim ölçülerine uymayan hiçbir sistemin bizi kaldıramayacağı bilinmelidir.

Bu Ümmetin son neslini ıslah edecek metot ancak ilk neslini ıslah eden metottur.

MÜSLÜMAN FERT, MÜSLÜMAN AİLE VE MÜSLÜMAN TOPLUM İNŞAALLAH.

Meltem ASLAN

TDV Gaziantep Zennup Çağdaş Kız Öğrenci Yurdu

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ-İLAHİYAT FAKÜLTESİ /HAZIRLIK