ANLATACAK NEYİN VAR; ”İnsanlıkta Biz Ne Kadar İnsanız?”

Herkes bir şeylerden şikayetçi ya hani, bir şeyler, birileri, başka birini rahatsız ediyor. O biri o durumdan hareketten ya da kişiden hiç hoşnut değil mesela.. Peki ya o biri, o hoşnut olmadığı şeyleri hiç yapmıyor mu? Ya da kimse o birinden rahatsız olmuyor mu? Herkes o birine bayılıyor her yaptığından her konuştuğundan memnun oluyor mu?
İnsanlar diyorum.. İnsanlığı ne kadar biliyorlar acaba? İnsan kelimesinin harf sayısı kadar insan olabiliyorlar mı? Herkes hayvansever, yardımsever, yurtsever, her şey sever, sever sever sever… Ama önemli olan bu sevginin somutluğu değil mi? O hayvanı doyurmak soğuktan korumak, bir fakire yaşlıya çocuğa yardım etmek, vatanı için yurdu için devleti için bir fazla düşünüp bir fazla çalışmak… Aslında insanlar ” …..sever ” sevdalısı değil mi?
Peki ya ayrımcılığa ne demeli? Din dil ırk ayrımını geçtim artık herkes karşısındakinin üzerine giydiklerinin markalarının fiyatlarının ayrımı yapıyor. Kim hangi restoranda yemek yiyor, kim hangi arabaya biniyor, kimin ne kadar maaşı var, kim hangi mesleği yapıyor, kimin yaptığı makyaj daha güzel, kim gece geç saatlere kadar dışarıda, kim yediği yemeği beğenmiyor, kim isyan etmek için bir fazla sebep buluyor.. Ve daha birçoğu. Artık bu kriterlerde kim daha yüksek seviyedeyse diğerlerinden daha “İnsan” sayılıyor fakat kimse demiyor biz “İnsanlık”ta ne kadar “İnsan”ız..
Bu yanlış, ben bundan rahatsız oluyorum, aslında şöyle yapılması gerekiyor dediğimiz şeylerin ne kadar “şöyle” hallerini yapıyoruz biz? Ben …..severim dediğimiz şeyleri ne kadar seviyoruz biz? Ben ayrım yapmam ayrımcılığa karşıyım din dil ırk ayırmam diyerek ne kadar da ayrım yapıyoruz biz?

İnsanlık diye diye insanlıktan ne kadar da uzağız biz?..
Gülizar YALÇIN