ALTINOLUK DİYANET KONUK EVİNDE ARAPÇA KAMPI

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) bünyesinde yürütülen Uluslararası İlahiyat Programı (UİP) kapsamında Türkiye’de eğitim gören üniversite öğrencileri için Balıkesir’de 7 gün süren yoğun bir Arapça Eğitim Kampı düzenlendi.

TDV Yurtlar ve Sosyal Tesisler İktisadi İşletmesi Balıkesir Altınoluk Diyanet Konu Evi geçtiğimiz günlerde 10 dan fazla ülkeye ev sahipliği yaptı. TDV, 15 farklı ilde (Ankara, İstanbul, Tekirdağ, Antalya, Mersin, Gaziantep, Konya, Kayseri, Van, Bingöl, Erzurum, Gaziantep, Antalya ve Elazığ) yarıyıl kampları düzenledi. Kampların Balıkesir ayağında Ruanda, Tayland, Rusya, Arnavutluk, Kosova, Gürcistan, Sırbistan, Hindistan, Almanya, Çin gibi birçok ülkenin genci konuk edildi.

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde  İlahiyat eğitimi gören uluslararası üniversite öğrencileri, sürekli Arapça konuştukları, etkinliklerini Arapça gerçekleştirdikleri eğitim kampında her gün Arapça videolar çekip akşamları pratik yaptı.

Öğrencilerin kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sunmak, akademik ortamlarını desteklemek amacıyla düzenlenen kamp çerçevesinde alanında uzman eğitimciler tarafından eğitimler, çeşitli konferans, söyleşi ve etkinlikler gerçekleştirildi.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın burslu öğrencilere yönelik oldukça faydalı  faaliyetler düzenlediğini ifade eden Iraklı Eğitmen Abdulrahman ALASCHARY ”Öğrencilerimizle yabancı dillerini geliştirebilmek için aralarında Arapça konuşma zorunluluğunu istşare ettik. Dolayısıyla ilk geldiğimizden buradan ayrılana kadar Arapça’dan başka bir dil konuşmama kararı aldık. Kur’an-ı Kerim de öğretiyoruz. Sabah namazından sonra okumuş olduğumuz ayetleri hadisleri Arapça ile anlatmaya çalışıyoruz. Özellikle İlahiyata hazırlık olsun diye kavramları öğrenmiş oluyorlar” diye konuştu.

Afrika Türkiye İş Adamları Birliği (ATİAB) Genel başkanı Adil Kılıç kampı ziyaret etti. Öğrencilerle hasbihal eden Kılıç ”Müslümanların ayakta durabilmesi için her birimizin üstlendiği vazifeleri en iyi şekilde yerine getirmesi gerekir, sizler yarın mezun olduğunuzda ülkenize dönecek ve güzel işlere imza atacaksınız.” ifadelerini kullandı.

19-26 Ocak tarihleri arasında gerçekleşen kampa Edremit halkının ilgisi büyüktü. Yurt dışından eğitim için ülkemize gelen öğrencileri duyan cami cemaatleri konuk evinde öğrencileri ziyaret etti, onlarla birlikte sabah namazı sonrası çorba içti.

Kampı yoğun bir eğitim programı ile keyifli vakit geçirerek kapatan öğrencilerden Bunyamin Zairi “ Kampa gelmeden önce gelmekten çekinyor ve sıradan bir kamp olacağını düşünüyordum. Fakat buraya geldikten sonra iyi ki geldim kanısına vardım, gelmeseydim pişmanlığımı telafi edemezdim. Kamp boyunca hep Arapça konuştum, kampımızın süresi kısa olabilir ancak şuanda Arapçayı ifade etme becerim ilk geldiğimize göre çok farklı. Bu kampı düzenleyenlerden Allah razı olsun, herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Altınoluk Diyanet Konuk Evi Müdürü Tahsin İzci ise, “Tesisimizde dünyanın 15 ülkesinden 21 tane öğrenci var. Öğrenciler, Türkiye Diyanet Vakfı’nın bursuyla okuyorlar. Tesisimizde de Arapça dil kampına katıldılar. Bu öğrenciler, bir yıl Türkçe hazırlık, bir yıl Arapça okuyarak İlahiyat Fakültesi’ne devam edecekler.Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin insani bir faaliyetidir. Dünyada inşallah çok sayıda gönüllü kültür elçimiz olacaktır. Bu kamp tesisimizde yapılan ilk kamptır. Daha ileride bu tür faaliyetlerin devamı da gelecek” diye bilgi verdi.