37 YURDUN MÜDÜRÜ VE MANEVİ REHBERİ ANKARA’DA BİR ARAYA GELDİ

Türkiye Diyanet Vakfı Yurtlar ve Sosyal Tesisler İktisadi İşletmesi Yurt Müdürleri ve Manevi Rehberler İçin Üç Günlük Eğitim Kampı Düzenledi

Türkiye’de 37 yurt ile hizmet veren TDV Yurtlar İşletmesi bu hafta sonu Diyanet İşleri Başkanlığı Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi’nde üç gün boyunca devam eden yoğun bir eğitim kampı düzenledi. Tüm yurt müdürlerinin ve manevi rehberlerinin katılım gösterdiği kampta alanında yetkin isimler seminerler verdi.

Program, Sosyal ve Kültürel İçerikli Din Hizmetleri Daire Başkanı Mustafa Bülbül’ün ”Diyanet Gençlik Çalışmaları” ile ilgili verdiği seminerle başladı. ”Bizler gençleri, gelecek nesli yetiştiriyoruz” diye konuşan Daire Başkanı Bülbül gençlerle ilgilenmek beraberinde okumayı onların vakit geçirdiği her şeyi tanımayı gerektirir” diye konuştu. İkinci oturumda yer alan Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak da gençlik çalışmalarında dikkat edilmesi gereken hususları anlatırken ”Din yıllarca istismar edildi,bizim görevimiz cemaate adam devşirmek değil Türkiye’mize faydalı nesil yetiştirmektir.Türkiye Diyanet Vakfı bizim her zaman dünyadaki gülen yüzümüz olmuştur.”diye konuştu.

Cuma günü başlayan programın öğleden sonraki oturumunda  TDV Genel Müdürü Av. Mehmet Savaş Polat TDV Hizmetlerini konu alan konuşmasında vakfın yurt içi ve yurt dışı hizmetlerini anlattı. Vakıf olarak, 145 ülkede eğitimden kültüre, sosyal ve hayri hizmetlerden dini hizmetleri destekleme faaliyetlerine ve uluslararası yardım çalışmalarına kadar birçok alanda hizmet verdiklerini belirten Polat, faaliyetler arasında eğitim ve burs hizmetlerinin geniş bir yer tuttuğunu dile getirdi.

“Amacımız insan yetiştirmek”

Ülke genelindeki birçok il ve ilçede vakfa ait öğrenci yurtlarının bulunduğunu ve bunların sayısını artırabilmek için çaba gösterdiklerini anlatan Polat, yurt inşa ederken içinde kalacak insanların iyi bir şekilde yetiştirilmesi için de çaba gösterdiklerini vurguladı.

Diyanet işleri Uzmanı Mustafa Soykök de ”Gençlerle iletişimde tatlı dilli, anlayışlı olmalıyız .Unutulmamalıdır ki bu toprakların en büyük mücahitleri ”Ben gelmedim kavga için, benim işim sevgi için” diyen Yunus Emreler Hacı Bektaş-i Velilerdir” ifadelerini kullandı.

İlk gün Yurtlar İşletme Müdürü Zekeriya Soysal’ın yurt müdürleriyle gerçekleştirdiği istişare oturumuyla son buldu.Programın ikinci gününde manevi rehberler öğrencilerle gerçekleştirdikleri etkinlikleri paylaşırken Diyanet İşleri Uzmanı Mustafa Irmaklı da”Dünyanın en zor işidir bir nesle gönül vermek ve eğer bir genç size dertlerini anlatmaya başladıysa dünyasını açmış demektir. ”diye konuştu.

Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç ”İstikbalimiz Gençliğimiz” konu başlığı gerçekleştirdiği konuşmasında ”Bizler korku imparatorluklarını yıkmalıyız, korkan bir beyin kendisini kapatır.” sözlerinde yer verdi.

Seminer aralarında sıkça soru ve cevapların yer aldığı eğitim kampında İşletme Müdürü Zekeriya Soysal  yurt idarecileri ve manevi rehberler ile istişarelerde bulundu.

İkinci günün sonunda TDV Strateji ve ARGE Müdürü Mikail Çolak proje yazma ve yönetme ile ilgili bilgi aktarımında bulundu. Programın üçüncü günündeyse Başkanlık Müşaviri Ömer Aydın ve Marmara Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Sevde Düzgüner gençliğin soruları ve sorunları,gençlik psikolojisi gibi konular üzerine konuştu.

Dr. Sevde Düzgüner gençlere İslamı, günlük hayatlarıyla onu pekiştirecekleri şekilde anlatmalıyız bugünün şartlarına Efendimiz’i  taşıyabilmeliyiz dedi.

Gençlere ulaşmanın en can alıcı noktası hem dine hem bilime hakim olmak, güncel gelişmeleri takip etmektir diye konuşan Düzgüner katılımcılarla gençlere yapılan alan araştırmalarının sonuçlarını paylaştı.

Üç gün süren programın kapanış konuşmasını yapan Yurtlar İşletme Müdürü Zekeriya Soysal müdür ve manevi rehberlere katılımlarından dolayı teşekkür ederken bu tarz programların devam edeceğini ifade etti.