TDV ÖĞRENCİLERİ ”HİKAYEMİZİN YERLİ VE MİLLİ SESİ MUSTAFA KUTLU’YU” KONUŞTU

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Konferans Salonu’nda Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi Kapsamında Panel Düzenlendi

Tarım ve Orman Eski Bakanı Sami Güçlü’nün bir grup üniversite öğrencisiyle başlattığı Anadolu Mektebi Yazar Okumaları projesinin Türkiye Diyanet Vakfı Yurtları’ndaki öğrencileri Ankara’da Mustafa Kutlu Paneli’nde buluştu. Bir dönem boyunca Mustafa Kutlu’nun kitaplarını okuyup haftalık kitap tahlili yapan üniversiteli gençler ”Hikayemizin Yarım Asırlık Yerli ve Milli Sesi Mustafa Kutlu” panelinde Mustafa Kutlu’nun düşüncelerini sanat ve kültür hayatımızdaki etkilerini konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen projeye TDV Öğrencileri on iki illerden katılım gösterdi. Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açış konuşmasını TDV Yurtlar ve Sosyal Tesisler İktisadi İşetmesi Müdürü Zekeriya Soysal Yaptı. Soysal böyle bir programa ev sahipliği yapıyor olmaktan dolayı gurur duyduklarını dile getirdi.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği panelde Mustafa Kutlu’nun doğa ve toprak özlemi üzerine konuşma gerçekleştiren panelist Mustafa Esim yazarın Beyhude Ömrüm kitabını kendi hayatından örneklerle anlattı. Panelist öğrenci, Mustafa Kutlu ile ilgili ”Kalabalık ıssızlığın yanından beni çekip de ıssız kalabalıklığın yanına götüren, bir köy kadar büyük olan aynı zaman da samimiyeti bozulmuş olan binaların içinden alıp toplasan bir bina etmeyecek bir köye götüren ama samimi bir köye götüren biriyle tanıştım. Unutturmuştu bana egzoz kokularını ve beni aldı havası ve hatta suyu bile toprak kokan bir yere götürdü o arkadaşım. Kim miydi bu arkadaşım? Mustafa Kutlu..” ifadelerini kullandı.

Toplumsal değişim ve dönüşüm üzerine duran Mustafa Kutlu’nun eserleri için TDV Antalya Yurdu’ndan Panelist Merve Arslan ise konuşmasında ”Yazarımız Mustafa Kutlu’nun hikayelerindeki amacı Türk insanının değişim içinde hakikatle olan ilişkisini kuvvetlendirmek ve özüne dönmelerini hedeflemektedir..Hikayelerinin kahramanları fıtratlarından uzaklaşmış, Allah’ı unutmuş daha çok sekülerizm etkisinde kalmış kişilerdir.Bu insanların Müslüman olarak sahip olması gereken ve onlardan oluşacak olan doğru kimliğin yol haritasını eserlerinde karşımıza çıkarmaktadır.” sözlerine yer verdi.

Toplam dört panelistin katıldığı programda, Muğla Yurdu’ndan Esma Nur Kocataş ”Mustafa Kutlu’nun Gözünden Zaman”, Kastamonu Yurdu’ndan Rümeysa Çelikli ”Mustafa Kutlu’nun Kitaplarında Dini Değerler” konuları üzerine konuştu.

Panelin değerlendirme konuşmasını yapan Bakan Sami Güçlü ”Yeni bir nesil geliyor ön yargıları olmayan ufukları açık bir nesil eğer biz bu nesle kendi değerlerimizi doğru bir şekilde aktarma fırsatı bulursak inanıyorum ki gelişmemizi hızlandıracaklardır. Bu proje ile de görüyoruz ki değerlerimiz gençlerimize ulaşıyor” ifadelerini kullandı. Bakan Güçlü’nün değerlendirme konuşması esnasında Mustafa Kutlu programa telefonla bağlanarak öğrencilere selamlarını ve tebriklerini iletti, üzerinde çalıştığı yeni yazısından bazı bölümleri öğrencilerle paylaştı. Değerlendirme konuşmasının ardından panelistlere ve Panel Başkanı Ahmet Özdemir’e Mehmet Akif Ersoy’un Safahat kitabı hediye edildi.

Panel sonrası yurt idarecileriyle de bir değerlendirme yapan Sami Güçlü ”Gençlerimizi teşvik etmeli onlara rota çizmeliyiz ” ifadelerine yer verdi.

Programa Şair Mustafa Aydoğan ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nı temsilen Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Dini Yüksek İhtisas Merkezleri Daire Başkanı Abdurrahman Akkuş da teşrif etti.