SOĞUK ŞEHİR ERZURUM’DA TDV’DEN SICAK DESTEK

Türkiye Diyanet Vakfı Erzurum Erkek Öğrenci Yurdu ”Bu Kış Kardeşim Üşümesin”kampanyası ile muhacir kardeşler için 1000 kişilik kıyafet desteğinde bulundu.

Kışının sert insanın sıcak olduğu şehir Erzurum’da TDV, mülteciler için yaklaşık bin kişilik kıyafet yardımında bulundu. Palandöken Gençlik Merkezi ile ortaklaşa yürütülen proje ile Erzurum Aşkale İlçesi’nde bulunan geri gönderme merkezinde ”Bu Kış Kardeşim Üşümesin” denilerek yaklaşık bin kişinin kıyafet ihtiyacı karşılandı.

TDV ile başlayan projeye çevre okullardan ve gençlerden büyük destek geldi. Yaklaşık bir aylık bir çalışma sonunda gençlerin ve kurumların gayretleri ile bin kişilik kıyafet toplandı. Toplanan kıyafetler TDV Erzurum Erkek Öğrenci Yurdu’nda özenle yıkanıp ütülendikten sonra ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Yurt Müdürü Lokman Çakmak ”Erzurum soğuk bir memleket bu sene kış erken de geldi biz dışarıda bile gezemezken bu insanların sıcak memleketten gelip soğuk memlekete adapte olmaları çok zor.İnşallah TDV ile bu iyilik kartopunu tüm Türkiye’ye yayarak büyüteceğiz.”ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin büyük özveri gösterdiği kampanya için Çakmak ”Öğrencilerimize hep anlatırız ama görmek başka anlatmak başkadır.Üniversite öğrencilerimiz bunları görmeli; geleceğin söz sahipleri olarak daha çok gayret etmeli ve vatanımıza sahip çıkmalıdır.”diye konuştu.

”İnsanlar anasız,babasız,gardaşsız yaşayabilir ama vatansız asla yaşayamaz. Rabbim bu milleti ve hiçbir milleti vatansız bırakmasın,Müslümanlar birlikte güçlüdür” diyen Çakmak projenin bu yılla kısıtlı kalmayacağını her sene devam edeceğini söyledi.

Projeye katılan TDV öğrencilerinden Ömer Gökburun “Düzensiz göçmenlerin üşümemeleri için elbise topladık. Elbiseleri çok temiz şekilde kendimize hazırlar gibi yıkayıp ütüleyerek paketler halinde geri gönderme merkezindeki kardeşlerimize getirdik. Bütün müslümanlar da kardeşlerine sahip çıkmak için az da olsa elinden geleni yapmalı.” şeklinde konuştu.

3 yıl önce açılan geri gönderme merkezi şuan 2 bin mülteciye hizmet veriyor.