“ÇOCUĞUMUZUN KUTSAL İSLAM BELDESİ OLAN TÜRKİYE’DE DEFNEDİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ‘nın Uluslararası İmam Hatip Lisesi Programı kapsamında Türkiye’ye gelen Nijeryalı Abdulfathi Olamigoke hayatını kaybetti. Kayseri’de eğitim gören 14 yaşındaki Abdüfathi’nin ailesi çocuklarının Türkiye’ye defnedilmesini istedi.

Şehit Ömer Halisdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde eğitim gören Nijeryalı Abdüfathi arkadaşlarıyla oyun oynarken birden fenalaştı. Beyin kanaması geçiren öğrenci yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Ailesinin isteği ile Türkiye’ye defnedilen Abdülfathi öğretmenlerinin ve arkadaşlarının gözyaşları eşliğinde toprağa verildi.Cenaze törenine TDV Genel Müdürü Av. Mehmet Savaş Polat da katıldı. Polat, Nijeryalı öğrencinin babasından gelen mektubu okudu.Mektupta ”Kutsal İslam beldesi olan Türkiye’de çocuğumuzun defnedilmesini istiyoruz. Eğer bu defin işlemini gerçekleştirirseniz bu oğlumuz için de bir onur göstergesi olur,benim çocuğumu ülkeme gönderirseniz uçak masrafları çok tutar. Biz bu ortaya çıkacak masrafın İslam davasına, gençlere harcanmasını talep ediyoruz şeklinde konuşan baba Abdulfathi’in bir küçük kardeşi daha var,adı Abdulkadir. Onun Türkiye’de okumasına müsaade edilirse, biz Türkiye’de okumasını istiyoruz. Bu belki bizim acımızı bir nebze olsun dindirir.”dedi. Mektubu okurken duygusal anlar yaşayan Polat  ”Abdulfathi gurbette ailesinden uzak bir ülkede vefat etti. O’nun için ölüm bir şehadettir.” ifadelerini kullandı.

Abdulfathi Olamigoke’nin cenaze namazını Kayseri İl Müftüsü ve TDV Kayseri Şube Başkanı Doç. Dr. Şahin Güven kıldırdı. Törene AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Kayseri İmam Hatip Platformu Üyeleri, Uluslararası Şehit Ömer Halisdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencileri katıldı.

Arkadaşları tarafından çok sevilen Abdulfathi Olamigoke’nin sınıfta boş kalan sırasına çiçekler konuldu.

İlim yolunda şehadete erişen öğrencimiz  Abdülfath’e Allah’tan rahmet, değerli ailesine başsağlığı diliyoruz.