Türkiye Diyanet Vakfı’na yılın kurumu ödülü

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Gazi Üniversitesi Akdeniz Havzası ve Afrika Medeniyetleri Araştırma Merkezi ‘yılın kurumu’ ödülüne layık görüldü

24.5.2017
Ödülü, Afrika Günü toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, TDV Genel Müdürü Mustafa Tutkun’a takdim etti.
Katılımcıların Afrika Günü’nü kutlayan Emine Erdoğan, Türkiye’nin Afrika’ya yaklaşımının hep dostluk üzerine olduğunu, Afrika’nın küllerinden yeniden doğmasının destekçisi olduklarını söyledi.

Erdoğan, Türk milletinin Afrika’ya olan ilgisinin çıkara değil, gönül bağlarına dayandığını vurgulayarak, “Geçmişte olduğu gibi bugün de bizler imar etmenin, ihya etmenin ve paylaşmanın arzusundayız” diye konuştu.

Programın sonunda ise Gazi Üniversitesi, Akdeniz Havzası ve Afrika Medeniyetleri Araştırma Merkezi GAKAF tarafından, Diyanet Vakfı, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, TİKA, THY, Türk Kızılayı ve TRT’ye yılın kurumları ödülleri verildi.

Afrika Birliği Dönem Başkanı Gine Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Alpha Conde’nin eşi Hadja Djene Kaba Conde’nin de onur konuğu olarak katıldığı programda, Afrika ülkeleri büyükelçileri ve eşleri de hazır bulundu.