YEMEN’DEKİ KANLI ÇIKMAZ

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV)  Öğrencileri IV. Kardeş Topraklar ”Yemen’deki Kanlı Çıkmaz Sempozyumu’nu”gerçekleştirdi.

TDV Ankara Kız Yurdu Öğrencilerinin 2015 yılında kurduğu Münevverhane Öğrenci Kulübü bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdiği Kardeş Topraklar Projesi’nde Yemen’deki insanlık dramını konu aldı.

TDV Konferans Salonunda gerçekleşen programın açılış konuşmasını kulüp başkanı Büşra Muvafık yaptı. Tıp fakültesi 3. Sınıf Öğrencisi Büşra Muvafık; ” Biz, dünyanın bir yarısının uzaya araç gönderdiği, uzayda yaşam kurmaya çalıştığı bir devirde, çocukların açlıktan ölmesini kabul etmiyoruz. Bizler, Hz. Muhammed’in ”İman, “Yemenlidir; fıkıh, Yemenlidir; hikmet, Yemenlidir” dediği bir milletin, iç savaşla mücadele etmesine alışmak istemiyoruz.Madem ki derdi olan insan gençtir öyleyse bizler ve sizler 21. yüzyılın genç münevverleri bilmek ve aksiyona geçmekle yükümlüyüz çünkü gelecek bizlere emanettir” dedi.

Alanında uzmanlaşmış araştırmacı,gazeteci ve yazarların katıldığı sempozyumda Hitit Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mevlüt Uyanık Yemen’in siyasi ve sosyal yapısını anlattı. Profesör, çocukların açlıktan öldüğü mazlum coğrafyadan bahsederken”Yemen’in jeopolitik konumunu anlamaksızın burada insanların neden yaprak yediğini,açlıktan öldüğünü anlamak imkansızdır” ifadelerini kullandı.

Coğrafyayı tecrübe etmiş, yaşanan drama şahit olmuş Araştırmacı Gazeteci Turan Kışlakçı sempozyumun ikinci oturumunda Yemen ve Arap Baharı üzerine konuştu. Kışlakçı ”Yemen kadim bir milletir; Yemen’e hükmeden Arap Yarımadası’na hükmeder.Böylesi önemli bir milletin içinde bulunduğu durumdan çıkabilmesi için desteğe ihtiyacı vardır. Türkiye’ye çok büyük bir rol düşüyor ”ifadelerini kullandı.

Uluslararası katılımcıların da yoğun olduğu programda  İNSAMER Ortadoğu Analisti Riad Domazeti Yemen’in tarihteki yerinden ve jeopolitik konumunun öneminden bahsetti. Domazeti, Yemen üzerine yaptığı araştırmaları ve elde ettiği verileri katılımcılarla paylaşıp gelen soruları cevapladı.

Program akışında sık sık Yemen’de yaşanan dramın görsellerine yer verildi. Yemen’li SETA  Araştırmacısı Yaser Al-ZİYADİ “Yemen’li Birinin Gözünden Bölgedeki İnsani Kriz” konu başlığı ile Yemen’de yaşanan dramı birinci ağızdan paylaştı.

Gün boyu süren sempozyumun kapanış konuşmasını Türkiye Diyanet Vakfı Strateji ve AR-GE Müdür Vekili Mikail Çolak gerçekleştirdi. Çolak,vakfın yürüttüğü kampanyalardan, desteklerin Yemen’deki ihtiyaç sahiplerine nasıl ulaştığından bahsetti..Bölgeyi ziyaretlerinin ardından oluşan izlenimlerini paylaştı. Çolak’ın kapanış konuşmasının ardından Yemen’de bulunan TDV Hayri ve Sosyal Hizmetler Uzmanı Mahmut Temelli programa telefonla bağlanarak krizin boyutlarını, görünmeyen taraflarını anlattı.

Münevverhane Öğrenci Kulübü kurulduğu günden bu yana Kardeş Topraklar Projesi’nde Doğu Türkistan’da, Bosna Hersek’te ve Filistin’de yaşanan zulme yer vermişti. 4.’cüsünü düzenledikleri bu projenin Yemen Sempozyum’u için Başkan Büşra Muvafık ”Gayenin doğruluğuna ve gerekliliğine olan inanç dolayısıyla uzun zamandır çokça mesai harcadığımız bir etkinlikti. Gerekli bilinç ve faydayı sağladığını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kulübün aktif üyelerinden Büşra Kökçam ”Sempozyumda alanında uzman kişilerin bilgi ve tecrübeleriyle Yemen konusunda ne kadar eksik olduğumuzu tekrar gördük. Bu konuda bizlere çok büyük sorumluluk düşüyor. Katedilecek daha çok yolumuz var . Ama en önemlisi daha çok okumamız gerek” diye konuştu.

Program sonunda tüm katılımcılara sertifika verildi.